Kanał RSS
Google+
Dzisiaj jest niedziela, 22 kwietnia 2018 r.
Get Adobe Flash player

Za dwa tygodnie gminna Dożynki

16.08.2016 r. 6:01, autor: UM

Już za niespełna dwa tygodnie święto plonów w gminie Wyszków, na które rolnicy czekają i pracują przez cały rok. Dożynki są wyjątkowym wydarzeniem w każdym regionie, który żyje z pracy ludzkich rąk na roli, zwieńczeniem okresu ogromnego wysiłku i troski o plony ziemi.

Najwspanialszą potrawą tego dnia jest chleb, wypieczony ze zbóż naszych pól. Najważniejszymi gośćmi, a zarazem gospodarzami, są natomiast rolnicy. Tego dnia samorząd chce docenić ich trud i z nimi świętować. Tegoroczna wyszkowska gminna edycja dożynek będzie miała w Tulewie, w ostatnią niedzielę wakacji, tj. 28 sierpnia. Terenem imprezy masowej zaplanowanej przez organizatorów na 2000 osób będą działki prywatne Pani Jadwigi Szczesnej, za których użyczenie Gmina Wyszków już teraz składa serdeczne podziękowania.

Starostą dożynkowym będzie sołtys Tulewa Wacław Ciach (pełniący swoją funkcję od ponad 20 lat!), a starościną Barbara Polak, również ze wspomnianej miejscowości. Wydarzenie rozpocznie się klasycznie od korowodu dożynkowego, do którego udziału zaproszono wszystkie 27 sołectw z terenu gminy Wyszków. Następnie o godz. 13 odbędzie się msza św. polowa celebrowana przez ks. kan. Romana Karasia z parafii pw. Świętego Wojciecha w Wyszkowie. Po nabożeństwie będzie miał miejsce tradycyjny ceremoniał dożynkowy z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych – dzielenie się chlebem i miodem, z udziałem rolników, pszczelarzy, władz samorządowych oraz wszystkich chętnych. Organizatorzy dożynek – Gmina Wyszków oraz Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” po części oficjalnej przygotowali bogaty repertuar artystyczny na scenie. W pierwszej części (od godz. 16.) zaprezentują się lokalne zespoły ludowe (w tym m.in. kluby seniorskie oraz młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu-Nowin). Wieczorną sesję artystyczną na dożynkowej scenie zapewnią zespoły disco polo. I tak po kolei o godz. 18.00 wystąpi formacja Wiszu, która powstała pod koniec 2012 roku w Łomży. Wokalista Piotr Wiszowaty miał możliwość wystąpienia w programie Disco Star emitowanym na Polo Tv, gdzie doszedł do ćwierćfinału. Piosenki „Mała”, „Szalona Dziewczyna”, podbijają serca słuchaczy i grane są na każdym koncercie zespołu. Następnie dożynkowych gości rozpali ostra jak brzytwa i piękna jak anioł Buenos Ares Justyna Mosiej, która w 2007 roku jako tancerka zespołu Buenos Ares (1996) postanowiła reaktywować działalność grupy. Występ autorki takich przebojów jak „Buenos dziś gra” oraz „Uwielbiam jego głos” zaplanowano około godz. 19. Ucztę fanów muzyki disco zwieńczy występ bardzo dobrze rokującego na przyszłość Artura Suchcickiego, czyli Power Boya. Mimo krótkiej kariery zdołał zebrać już spore grono fanów, którzy razem z nim poddają się energetycznemu rytmowi oraz śpiewają jego piosenki takie jak "Vip Room", "Księżniczka" czy "Ubrana we wstyd".

Na dożynkach nie będzie mogło zabraknąć również stoisk wystawienniczych, w tym degustacyjnych (miodu i chleba). Organizatorzy przewidzieli atrakcje dla dzieci (zabawki pneumatyczne, zjeżdżalnie, place zabaw) oraz liczne stoiska gastronomiczne. Stowarzyszenie Promenada wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wyszkowie przygotowują dla wszystkich przybyłych zabawę fantową. Środki uzyskane z rozdysponowanych losów będą przeznaczone na Program Stypendialny „Talenty Wyszkowa”. Swoją obecność potwierdziła również Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie, która dzień przed gminnymi dożynkami (27 sierpnia) planuje zorganizować na placu miejskim w Wyszkowie festyn profilaktyczny dla dzieci i młodzieży pn. "Bezpieczeństwo Idzie w Ruch". Część urządzeń, które udało się policji wypożyczyć z KWP trafi również na plac dożynkowy.

Warto dodać na koniec, że współorganizatorami tegorocznego Święta Plonów będą również sołectwo Tulewo, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie oraz Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do Tulewa, bo naprawdę będzie się działo!

KOMENTARZE (3)

GMINNA DOŻYNKI napisał/a: 2016-09-09 11:43:13

KALI JEŚĆ! KALI CHCIEĆ! Poprawcie tytuł

janek 2608onet.pl napisał/a: 2016-09-05 12:01:26

CHYBA JUŻ PO DOŻYNKACH ?

niezadowolony napisał/a: 2016-08-17 08:48:21

Najważniejsze jest DISCO POLO - brawo organizatorzy

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Komentarze promujące strony, produkty itp. będą usuwane.


Legalna Kultura
Projekt Przedsiębiorczy Wyszków