Kanał RSS
Google+
Dzisiaj jest niedziela, 22 kwietnia 2018 r.
Get Adobe Flash player

W Europie razem się wygrywa i razem przegrywa

12.08.2014 r. 6:19, autor: Jarosław Kalinowski

W Europie razem się wygrywa i razem przegrywa – słowa Jeana Claude’a Junckera najlepiej podsumowują zakreśloną przez niego podczas wystąpienia na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wizję wspólnej Europy.

To właśnie rekomendowany przez Europejską Partię Ludową Juncker, były premier Luksemburga, został nowo wybranym Przewodniczącym Komisji Europejskiej i przez najbliższe 5 lat swoją wizję Europy będzie mógł wcielać w czyn. Oby skutecznie, gdyż przedstawione przez niego wyzwania stojące przed UE i słuszność związanych z nimi priorytetów działalności trudno kwestionować.

Wśród nich jest przede wszystkim walka z bezrobociem, które Juncker określił jako „29. państwo UE”, tworzone przez 25 mln ludzi pozostających bez pracy. Wyciągać Europę z ekonomicznego kryzysu nowy szef KE chce poprzez ambitne programy inwestycyjne, np. związane z energią odnawialną. Juncker stawia sobie także tak ambitne cele, jak choćby utworzenie jednolitego rynku cyfrowego. Pozytywne zmiany w tej dziedzinie postępują – niedawno zmniejszyliśmy opłaty roamingowe w Europie, jednak do pełnego sukcesu, czyli całkowitego ich zniesienia, jest wciąż daleko.

Tym, co szczególnie cieszy z polskiego punktu widzenia, są priorytety Junckera wobec europejskiej polityki energetycznej. Szef KE stawia sobie za cel: 1. utworzenie Europejskiej Unii Energetycznej, 2. ustanowienie Europy numerem 1 jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. To bardzo ważne deklaracje. Ich realizacja leży w interesie wszystkich państw UE, Polski zaś szczególnie. Oznacza bowiem większe bezpieczeństwo energetyczne, mniejszą zależność od dyktatu Rosji, odpowiedzialną politykę klimatyczną i nowe miejsca pracy.

Słuszną, choć niestety negatywną, diagnozą Junckera jest ta dotycząca europejskiej polityki zagranicznej, którą uznał za mało skuteczną, niezdolną do szybkiej reakcji na nieoczekiwane zwroty na arenie międzynarodowej. Słabości te dobitnie ujawniły się na początku kryzysu ukraińskiego. Prawdziwy europejski minister spraw zagranicznych potrzebuje lepszych mechanizmów i skuteczniejszych narzędzi dyplomatycznych. Wydaje się, że największą wagę przykłada Juncker do wyboru komisarza odpowiadającego właśnie za unijną dyplomację. Szuka osoby nie tylko przygotowanej merytorycznie, ale sprawdzonej, doświadczonej. Kto nią będzie, dowiemy się 30 sierpnia podczas kolejnego szczytu.

Konkretne, stanowcze, bezpośrednie – takie są deklaracje nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Liczę, że takie też będą jego działania i współpraca z Parlamentem Europejskim. Czas pokaże.

Tyle o nowym „premierze” UE, który zaczyna właśnie kompletowanie swojego „gabinetu”. W samym Parlamencie Europejskim również nastąpiło nowe rozdanie ważnych stanowisk i co więcej, było wyjątkowo korzystne dla Polski. Objęliśmy przewodnictwo trzech komisji i to duży sukces, zważywszy na fakt, że istnieje 20 komisji, a państw członkowskich jest 28. Polacy pokierują komisjami istotnymi z punktu widzenia naszego narodowego interesu. Prof. Jerzy Buzek to nowy szef parlamentarnej komisji przemysłu, badań i energii, ale będzie również koordynował prace wszystkich komisji. Prof. Danuta Huebner pokieruje komisją spraw konstytucyjnych, zaś dr Czesław Siekierski został przewodniczącym komisji rolnictwa. Nie ukrywam, że ta ostatnia nominacja cieszy mnie najbardziej, bo dotyczy dziedziny mi najbliższej. Dr. Siekierskiego znam od lat, to jeden z najlepszych europejskich ekspertów branży rolnej. Jego nominacja to bardzo dobry prognostyk dla naszego rolnictwa.

KOMENTARZE (1)

Robson napisał/a: 2016-05-02 09:17:21

Jakim trzeba byc idiota zeby takie bzdury wygadywac

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Komentarze promujące strony, produkty itp. będą usuwane.


Legalna Kultura
Projekt Przedsiębiorczy Wyszków