Smaczne hamburgery – czy mogą być także zdrowe?

Categories Inne
Smaczne hamburgery - czy mogą być także zdrowe?

Hamburger To bez wątpienia jeden z symboli współczesnej cywilizacji. Kanapka ta ma już ponad 100 lat, gdyż wymyślona została w USA w roku 1904, a od tamtego czasu przeszłą sporą ewolucję i dziś występuje w wielu wariantach.

Na temat hamburgerów istnieje wiele opinii, a reakcje na nie często są skrajne. Wiąże się to z ogromną popularnością wielkich sieci fast foodów, które serwują mało zdrowe warianty tych kanapek, pełne tłuszczu i niezdrowych dodatków. Wiele osób walczy więc z tą kanapką, uważając ją za symbol upadku dobrego gustu i smaku, a także za przyczynę wielu występujących w społeczeństwach rozwiniętych chorób.

Jednak w rzeczywistości dobre burgery, które będą jednocześnie zdrowe, istnieją, lecz dostanie się je nie u gigantów, lecz w małych burgerowniach. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je samemu.

Jakie cechy powinny jednak charakteryzować zdrowe i smaczne hamburgery? Powinny one przede wszystkim zawierać kotlet, do którego przygotowania użyto chudego mięsa. Jednym z największych minusów hamburgerów kupowanych w wielkich sieciach jest olbrzymia zawartość tłuszczu, jednak występuje on nie tylko w mięsie. Sosy używane do przygotowywania burgerów w fast foodach bazują na majonezie, natomiast w wielu małych budkach można dostać zdrowsze warianty, których bazą jest na przykład jogurt grecki i taki też wariant sosu można przyrządzić w domu.

Prawdziwy burger poza mięsem i sosami musi zawierać też warzywa, jednak w sieciach fast food te występują często w małej ilości i pochodzą z upraw dalekich od standardów zdrowej kultywacji warzyw, co widoczne jest po ich smaku, a w zasadzie jego braku. Tymczasem w małej burgerowni można dostać burgery, do których przyrządzenia użyto warzyw z osiedlowego sklepiku i to samo charakteryzuje też burgery przyrządzane samodzielnie. W takiej kanapce pomidor rzeczywiście smakuje jak pomidor.

Jeżeli jest się więc miłośnikiem burgerów, ale zwraca się też uwagę na wartości odżywcze, nie trzeba wcale rezygnować z ulubionej przekąski. Można po prostu wybrać jej zdrowsze warianty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *